Клуб "Забавна математика"

 
Клуб "Забавна математика"

 
Рейтинг: 3.00
(63)
Начало
Файлове
Анкети
Календар
От Абака до Компютъра
За контакти
Връзки



От Абака до Компютъра / Компютър "Правец-8"

Компютър "Правец-8"
25.01.09 19:44

Автор:Админ
„Правец“ е серия български персонални компютри произвеждани основно в ЗИМ - гр. Правец и БАН. Използват се компютърните архитектури на Епъл (при Правец 8x, с изключение на Правец 8Д) (Apple I, Apple II) и IBM PC (при Правец 16). Всички 8-разрядни компютри Правец са с процесор 6502 с работна честота 1,018 MHz или българското му издание СМ630.
  • ИМКО-1 (Индивидуален МикроКОмпютър) – Първият български персонален компютър (ПК). Произвежда се 1980-82 г. Близък аналог на Apple II. ОЗУ (RAM) 48 kiB (с възможност за разширение до 64 kiB), ПЗУ (ROM) 12 kiB. Централен процесор (ЦП) с тактова честота 1 MHz. Не ползва дискови запаметяващи устройства (ДЗУ) (защото по това време в България все още не се произвеждат), а лентово ЗУ. Цена по онова време – 4190 лева (около 2600 долара).
  • Правец 82 (ИМКО-2) - „82“ е годината на модела. Компютърът е с вграден интерпретатор на BASIC, ОЗУ/ПЗУ - 48/12 kiB; Компютърът използва процесор 6502 с тактова честота 1,018 MHz и гамата от микросхеми от серията 6500, която се явява пълен аналог на серията микросхеми на фирмата Motorola 6800. Българският процесор СМ630 (6502) се явява пълен аналог на Motorola 6800, като на практика представлява микропроцесор. По нататък Motorola развива популярната серия 68xx като продуктите се превръщат в микроконтролери на нуждаещи се от периферни интерфейсни схеми, както в случая с 6800. Правец 82 и ИМКО-2 са идентични на апаратно ниво, като Правец 82 е комерсиалният вариант на ИМКО-2. Разликата между двата модела е в това, че кутията на ИМКО-2 е оцветена в зелено и бежово, а кутията на Правец 82 е жълта. ИМКО-2 е произвеждан от ИТКР на БАН, а Правец 82 се е произвеждал от Прибостроителния завод в гр. Правец, по-късно разширен и превърнат в Комбинат Правец. Разликата в терминологията между „комбинат“ и „завод“ е в това, че комбинатът комбинира завод за производство с институт за развойна дейност на произвежданите продукти.

Произвеждал се е и във военен вариант - с метална кутия и включващ две допълнителни платки, позволяващи свързване към стандартните армейски радиостанции с цел предаване на сигнал по безжичен път от и към същия вид машина, със скорост до 300 bps. Едната платка се е грижела за предаването, а другата за приемането на данните.

  • Правец 8M – оригинална българска разрабтока. Също с вграден интерпретатор на BASIC. Има вградена на дъното CP/M платка, съдържаща 16 kiB допълнителна памет и процесор тип Z80, позволяващи на системата да работи както с DOS, така и със операционни системи CP/M. Има и военен вариант с различна кутия, подобна на терминал (монитор, компютър и дискетни устройства за в една кутия с полски, вместо български, монитор).
  • Правец 8D – 8-битов домашен компютър, използващ домашен телевизор вместо специален компютърен монитор. Програмно несъвместим с компютрите от фамилията Правец 82 (заради различният BIOS). Аналог на Oric Atmos. Първоначално работи само с касетофон за записващо устройство (след 1990 г. се появяват и ЗУГМД (дискетни устройства) за него, представляващи ЗУГМД и контролер в един корпус. Преди 1990 г. има само любителски разработки на контролери, позволяващи дискетно устройство от Правец 82 да се ползва на Правец 8D). Има подобрени звукови възможности, чрез микросхема на Yamaha. Използва се широко за домашна употреба и за обучение. Изключително атрактивната цена на модела (около 10 пъти по-ниска от Правец 82) дава големи надежди за този модел и не малко ученици и студенти са започнали първите си стъпки на Правец 8D.
  • Правец 8А – за първи път използва българският схемен набор (чипсет) СМ 63x, паметта може да се увеличи до 1080 kiB, чрез специализиран слот, разположен централно на дънната платка. Достъпът до паметта се осъществява на страници от по 64 kiB.
  • Правец 8Е – Версия за износ (Е - експорт) с по добра конструкция от 8А.
  • Правец 8C – Подобрена версия на Правец 8А. Вторият „домашен компютър“, създаден да замести Правец 8D.
  • Правец 8S– Последната версия на 8-битовите компютри от серията Правец. Нещо като „луксозна версия“ на Правец 8C. Произведени са твърде малко количества от този модел. Разликата е в по-добрата интеграция на елементите на дънната платка. Позволява без разширителна карта, а чрез директна замяна на микросхемите на дънната платка да работи с до 1080 kiB памет.
  • Правец 8VC – Подобрена версия на Правец 8C. Основната известна разлика е в кутията, която наподобява кутията на ИЗОТ 1031C, т.е. монитора и компютъра са в една кутия. Има до две дискетни устройства, а клавиатурата е отделно.
Ето как изглежда компютър "Правец-8":
1. prikachi.com/files/563346b.jpg
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0563